Kostice

Úvod » Korzety » Kostice
kostice-ocelove-riwaa

Korzet lze vyztužit různými způsoby. V mých korzetech se můžete setkat se třemi typy kostic. Z klasické pevné oceli, ze spirálové oceli a z pevného plastu. Každý z těchto materiálů má svá pro i proti. Stejně tak se liší i druhy korzetových háků. Některé jsou univerzálně použitelné pro všechny typy korzetů, jiné mají specifické použití. Po domluvě jsem schopna sehnat i jiné, než které jsou uvedeny zde.
Při výběru kostic vždy myslete na to, že kostice neurčují stažení pasu. Stažení pasu je určeno střihem korzetu, kostice pouze pomáhají proti krčení, korzet drží v napnutém stavu. Vhodné kostice též určují životnost korzetu.

Ocelové kostice

Tyto kostice používám zpravidla pro nositelky extrémních korzetů – slouží k dokonalé formaci. Výhodou ocelové výztuže je především její tenkost. Vhodná je především pro spodní prádlo – nepřidává v pase tolik objemu, jako kostice jiné, plastické.

Pokud toužíte po větším stažení pasu, doporučím Vám tuto výztuž vždy. Používám kostice různých šíří a pružnosti, v závislosti na umístění výztuže.
Používám pouze kvalitní a osvědčené kostice, které jsou potažené plastem, což brání jejich korozi.

Kostice ze spirálové oceli

Spirálové ocel v sobě kombinuje pružnost a pevnost. Jejich výhodou oproti plastu je to, že si uchovávají stále stejný tvar a časem se nezformují. Pokud ale chcete dosáhnout opravdu velkého stažení žeber, již stačit nebudou a budete muset sáhnout po pevné oceli. Pokud ovšem po extrémním stažení netoužíte, budou pro Vás dobrou volbou, neboť stejně jako plast se alespoň trochu přizpůsobí tělu a nošení takového korzetu je pohodlnější. Spirálová ocel je nejpříjemnější a nepřizpůsobivější materiál pro výztuže díky pružnosti ve všech směrech. Nevýhodou je příliš velká přizpůsobivost a její „vlnění“, dále velká tloušťka, proto není vhodná do korzetů nošených jako spodní prádlo, a velká hmotnost. Spirálovou ocel vždy kombinuji s ocelí klasickou.

Plastové kostice

Používám pouze kostice z pevného plastu, takže se nemusíte bát, že by korzet vyztužený těmito kosticemi nebyl funkční. Oproti předchozím typům kostic mají obrovskou výhodu ve své malé hmotnosti. Nevýhodu mají pouze tu, že po dlouhém a častém nošení se tvarují podle těla, což může být i pozitivní. Rozhodně se „nevlní“ a nekrabatí, jak se lidé mylně domnívají. Doporučuji především pro začátečníky a do plesových a svatebních šatů.